REKLAM YÖNETİMİ

REKLAM YÖNETİMİ

Reklam yönetimi nedir?


Klasikçe söylemek gerekirse ürünü anlatıp ve satmaktır. Reklamcılık Yönetimi, bir ürün veya hizmeti satmak için çeşitli medyaların kullanılmasının karma bir işlevidir . Bu süreç pazarlama araştırmasında oldukça erken başlar ve ürünün satılmasına yardımcı olan medya kampanyalarına kadar geniş bir alan kapsar.

Etkili bir reklam yönetimi süreci olmadan, medya kampanyaları o kadar verimli olmaz ve tüm pazarlama süreci hiçe sayılır.Bu sebeple, etkili bir reklam yönetimi sürecine odaklanıp aşina olan şirketler, mal veya hizmetlerini satma konusunda her zaman olaya bir adım önden yaklaşır ve başlar.


Yukarıda bahsedildiği gibi, reklam yönetimi uygun bir pazar araştırması sonucunda başlar .Bu noktada, pazarlama araştırması tarafından üretilen veriler, belirli ürün  için hangi tür reklamların yeterli olacabileceğini belirlemek için kullanılır. Yalnızca baskı ve televizyon reklamcılığının üreticilere sunulduğu günler geride kaldı.


 Günümüzde gelişen tekonoloji ve interaktif medya, reklam yönetimi kısmında kendini hakim olarak kılmış ve geliştirmektedir. Aslen reklam yönetimi süreci, medya kampanyalarının ana hatlarını belirleme ve ürünün piyasaya sürülmesinden önce hangi tür reklamların kullanılacağına karar vererek başlar. Reklamı etkili kılmak istiyorsanız, her zaman onu perspektif bir pazar araştırması sürecinde tutmayı asla unutmayın!Elektronik pazar araştırması, ürün veya hizmetin  büyük bir popülasyondan hedeflenmesi gereken popülasyonun niş segmentinin belirlenmesine yardımcı olmaktadır.Ayrıca niş segmentinin neden ürün veya hizmeti tercih edilebileceğini de belirleyecektir. Bu bilgiler kapsamında, reklam kampanyalarının hazırlanması bir rehber niteliği gibi olacaktır.


İyi bir reklam yöneticisi olabilmek için unutulmaması gereken en önemli kapsam ise şunlardır; anahtar kelimeleri iyi bir şekilde analiz etmek, medyayı sıkı fıkı takip etmek, kendi kümende kesişen kişilerle iletişime geçip reklam yönetimini almış olduğun firmayı, bulunduğu rekabeti en üst seviyeye nasıl taşıyabilirim klışesini kendine aşılayabilmektir.

REKLAM YÖNETİMİ İÇİN HEMEN TEKLİF AL

DİĞER HİZMETLERİMİZ